Anonymous 07/06/2021 (Tue) 20:57:39 No.166 del
(112.15 KB 1700x906 Morrowind azura.jpg)
>>165
>Oyun olarak da Witcher diyeceğim ama büyük ihtimalle oynamışsındır.
Şaşırtıcı biçimde oynamadım daha çok eski oyunları oynuyorum, anaakım oyunlara o kadar vakit ayırmadım henüz skyrim oynamışımdır en fazla o da dağda yürüyüş simülasyonu olarak RPG değil kesinlikle.

>kafamın içinde birden fazla evrenim ve hikayem vardı.
Fugg o hissi biliyorum. Ben artık not etmeye başladım aklıma gelen ilginç fikirleri oradan derleyip ilerletip gideceğim.

>Elder Scrolls Lore'u bana sırf dolu gözüksün diye yazılmış gibi geliyor, yani Tolkien'in yarattığı evrenle karşılaştırmak bile yersiz diye düşünüyorum. Tolkien saplantılı bir şekilde çok büyük hikayeler yazmış. Bu hikayeler o kadar büyük ki Silmarillion'da doğru düzgün diyalog yok çoğu bölümde. Derin gözüksün diye değil hayatını vererek oluşturmuş adam o evreni.
Tolkien bir dilbilimciydi ve kurgu evren için kilometre taşını döşedi o yüzden saygım çok adama. Hakikaten efor sarfedip yazmış. Ancak şöyle bir şey var anon Yüzüklerin Efendisi fazlasıyla siyah-beyaz, fazla kaderci ve fazla.... ortaçağcı. Bununla kılıç kalkan olayını kastetmiyorum adam bildiğin kral iyi olursa ülke refahlanır basitliğinde yazmış. Ahlaki ikilem yok, gri bölge çok az. Evet çoğu fantezi kurgu özellikle elf orc cüce içerenler tolkien loreunun piç edilmiş versiyonları ama artık burada durmayıp ilerlemek, ahlak din vs. gibi konularda okuyucuya kompleks, ikilemlerde bırakabilecek şeyler sunması gerekiyor. Morrowind'de TES lore zirve yaptı beni ciddi ciddi lore öğrenmeye sevk eden ilk oyun oldu artık lore buff sayılırım cidden the elder scrolls loreu hakkında konuşmayı seviyorum.

Örneğin başka oyunlar ve kurgularda falanca kabile primitiftir ve kaos tanrısına tapar, kaos uğruna kaos yapar çok bayık ve çocuksu geliyor bana.

>Yukarıda yazdığım her şey az da olsa sana bir şeyler katabilir ama bu adamın kitapları bomboş.
Uyarı için teşekkür ederim anon.

>Yerdeniz Serisi
Kaydet'd