/4/ - Kiedy 3 to za mało

Tym razem już na pewno

Posting mode: Reply

Check to confirm you're not a robot
Name
Email
Subject
Comment
Password
Drawing x size canvas
File(s)

Remember to follow the rules

Max file size: 350.00 MB

Max files: 5

Max message length: 4096

Manage Board | Moderate Thread

Return | Magrathea | Catalog | Bottom

Expand All Images


(126.86 KB 1200x600 zestrzelenie.jpg)
Tak giną rosyjscy okupanci! geofencingXD 03/05/2022 (Sat) 11:04:34 [Preview] No. 26736
Był helikopter, nie ma helikoptera. "Tak giną rosyjscy okupanci!". NAGRANO zestrzelenie w powietrzu

Tak giną rosyjscy okupanci - podało dziś Ministerstwo Obrony Narodowej Ukrainy. Do wpisu załączono nagranie. Widać na nim zestrzelenie helikoptera okupanta. Załoga nie miała szans na ratunek.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało w sobotę najnowszy bilans strat po stronie wroga. Na grafice podsumowano zniszczone bądź porzucone i przejęte przez Ukrainę militaria.

Straty w żołnierzach przekroczyły już barierę 10 tysięcy. Federacja Rosyjska straciła ponadto 39 samolotów, 40 helikopterów, 269 czołgów czy aż 945 wozów opancerzonych.

Tak giną rosyjscy okupanci

Nagranie z zestrzelenia kolejnego rosyjskiego helikoptera pokazało w mediach społecznościowych Ministerstwo Obrony Narodowej Ukrainy.

"Tak giną rosyjscy okupanci. Tym razem helikopterem! Chwała Ukrainie i jej obrońcom! Razem do zwycięstwa!"

- czytamy we wpisie.

https://nitter.net/DefenceU/status/1500037338960965634


Białoruscy żołnierze muszą sprzątać resztki ciał z rosyjskich czołgów Anonymous 03/18/2022 (Fri) 09:05:47 [Preview] No.26907 del
Wymiotują i proszą rodziców o leki. Białoruscy żołnierze muszą sprzątać resztki ciał z rosyjskich czołgów

Białoruscy poborowi wykorzystywani są do oczyszczania wraków rosyjskich czołgów z fragmentów ciał poległych żołnierzy - donosi tamtejszy portal Nasza Niwa. Redakcja przytoczyła historię jednego z młodych Białorusinów, który prosił rodziców o przysłanie leków powstrzymujących wymioty.

Redakcja "Naszej Niwy" rozmawiała z rodzicami młodego żołnierza, którzy byli bardzo zaniepokojeni telefonem od syna. Zadzwonił on z nieznanego im numeru telefonu, prosząc o przesłanie leków, które powstrzymałyby ciągłe wymiotowanie. Rodzice przestraszyli się, że młodzian został pojmany na Ukrainie, ale okazało się, że nie przekroczył granicy białorusko-rosyjskiej.

Młody mężczyzna wraz z kolegami znajdował się w okolicy Kamaryna w regionie Homla. Leki potrzebne im były, ze względu na to, że kazano im sprzątać rosyjskie czołgi, w których znajdowali fragmenty ludzkich ciał. A tego młode organizmy nie były w stanie znieść.

Wcześniej opozycyjny portal MotolkoHelp informował, że białoruscy żołnierze wykorzystywani są przez Rosjan do prac przy transporcie broni i amunicji. Zajmują się ich pakowaniem i wypakowywaniem z wagonów pociągów i z ciężarówek.


WSIE POGIBLI :) Anonymous 03/18/2022 (Fri) 14:31:19 [Preview] No.26908 del
(102.32 KB 680x518 pogibli.jpg)
▪️Gen dyw Tuszajew Magomed
▪️ Gen dyw Gierasimow Witalij
▪️ Gen dyw Andriej Kolesnikow
▪️ Genł dyw Andriej Suchowiecki
▪️ Pułk Andriej Zacharow
▪️ Pułk Porochnia Siergiej
▪️ Pułk Nikołajew Igor
▪️ podpułk Agarkow Jurij
▪️ Podpułk Dmitrij Sofronow
▪️ Podpułk Jermolin Michaił


Ukrai ñcy odstrzelili wiécej kacapskich oficerów Anonymous 03/18/2022 (Fri) 19:37:13 [Preview] No.26910 del
(68.04 KB 540x360 pif-paf-lol.jpg)
Kilku ukraińskich wojskowych zlikwidowało w Charkowie na wschodzie Ukrainy grupę 20 Rosjan, wśród których byli przedstawiciele Głównego Zarządu Wywiadu Rosji - pisze w piątek Ukraińska Prawda.


Kolejny rosyjski generał zlikwidowany Anonymous 03/19/2022 (Sat) 07:19:24 [Preview] No.26912 del
Kolejny rosyjski generał zlikwidowany. Ukraina informuje o śmierci Andrieja Mordwiczewa

W ciągu ostatniej doby Sił Zbrojne Ukrainy zlikwidowały rosyjskiego generała porucznika Andrieja Mordwiczewa - podał dziś rano na Facebooku ukraiński sztab generalny.

W wyniku ostrzału wroga przeprowadzonego przez Siły Zbrojne Ukrainy zginął dowódca 8. Armii Ogólnowojskowej Południowego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, generał porucznik Andriej Mordwiczew

- podał sztab.

Mordwiczew miał zginąć na lotnisku w Czornobajiwce w obwodzie chersońskim.

Urodzony w 1976 roku generał major był pierwszym zastępcą dowódcy 8. Armii Południowego Okręgu Wojskowego. W maju ubiegłego roku dowodził defiladą w Wołgogradzie.


Kolejny ruski oficer oddał życie za stołek i majątek Putina Anonymous 03/19/2022 (Sat) 20:28:44 [Preview] No.26914 del
#Russian Deputy Commander of the #BlackSeaFleet, Captain First Rank Andrey Paly is annihilated in #Ukraine.


"Chady" kadyrowcy podkulili ogonki i uciekli z Ukrainy Anonymous 03/20/2022 (Sun) 08:47:30 [Preview] No.26915 del
(37.90 KB 571x572 CHWDPutinowi.jpg)
Czeczeńscy bojownicy, tzw. kadyrowcy walczyli po stronie Rosji na Ukrainie niemal od pierwszego dnia inwazji; setki z nich zginęły. 13 marca zostali ostatecznie wycofani na Białoruś, skąd powrócili do Czeczenii.


"Chady" spierdoliły ze strachu Anonymous 03/20/2022 (Sun) 10:12:09 [Preview] No.26916 del
(364.07 KB 1512x2016 znak.jpg)
>>26915
"26 lutego ok. 450 kadyrowców próbowało dokonać desantu na lotnisko w Hostomlu pod Kijowem. Nie udało im się. Niektórzy z nich dostali się pod nasz ostrzał od razu na pasie startowym, gdy tylko zeszli z pokładu samolotów. Tego dnia kadyrowcy stracili kilkaset osób"

- powiedział stacji oficer kontrwywiadu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
Z kolei 4 marca oddział ok. 1200 kadyrowców wtargnął na teren Ukrainy od strony Białorusi, przez Czarnobylską Strefę Wykluczenia i stanął w położonym w lesie obozie w okolicach Borodzianki na północny zachód od Kijowa - opisuje Radio Swoboda. Według SBU w obozie doszło do wybuchu amunicji, w którym zginęła część kadyrowców. Od tego czasu czeczeńscy bojownicy stali się bardziej ostrożni.Kadyrowcy nigdy nie brali bezpośredniego udziału w walkach, zajmowali się za to nękaniem ludności cywilnej i kręceniem materiałów propagandowych, publikowanych później w mediach społecznościowych - zaznacza stacja. Według władz ukraińskich to kadyrowcy zajęli szpital psychiatryczny w Borodziance, w którym przebywało ok. 600 pacjentów.
"N

azywamy ich +oddziałami PR+. To znaczy, że robili mnóstwo filmików i zdjęć pokazujących, jak obnosili się ze swoimi karabinami, napadali na domy, również jak rozprowadzali rzekomą pomoc humanitarną i +troszczyli się o ludność cywilną+"

- mówił zajmujący się wojskowością dziennikarz stacji Current Time Rusłan Lewijew.


Ukraińskie siły zlikwidowały kpt. Siergieja Maszkina Anonymous 03/21/2022 (Mon) 07:32:43 [Preview] No.26918 del
"Miał być superbohaterem", jednak "gryzie czarnoziem". Ukraińskie siły zlikwidowały kpt. Siergieja Maszkina

Ukraińska grupa operacyjno-taktyczna "Wschód" poinformowała o likwidacji dowódcy 11. Pułku Strzelców Zmotoryzowanych 1. Korpusu tzw. Donieckiej Republiki Ludowej - kpt. Siergieja Maszkina, pseudonim "Kanibal".

"Tzw. DNR lubi przekazywać informacje ludności na czasowo okupowanych terytoriach, zwłaszcza gdy mówią o „wyczynach” swoich „bohaterów”."

- zaczęła wpis Grupa operacyjno-taktyczna "Wschód".

Zgodnie z przekazanymi informacjami, o kpt. Sergieju Maszkinie krążyły legendy. Jak twierdzą ukraińscy mundurowi, wśród propagandowych przekazów, separatyści wpajali, że "kanibal" samodzielnie zniszczył formację samobieżnych podstaw artyleryjskich SAU.

"Więc grupa Avengersów z uniwersum Marvela w porównaniu z nimi jest rodzajem grupy „Jagódka” w przedszkolu. Można wiele powiedzieć, ale fakt pozostaje. Zamiast ludzi zjada czarnoziem."

- podsumowała grupa "Wschód".

Post ukraińskich mundurowych udostępniony został również na profilu Rady Najwyższej Ukrainy.


Kadyrowcy kończą w świńskich skórach Anonymous 03/21/2022 (Mon) 17:54:23 [Preview] No.26921 del
(300.30 KB 1920x1004 swinka.jpeg)
Całkowitą klęską zakończyła się “ukraińska wyprawa” kadyrowskich żołnierzy Rosgwardii. Oddziały marionetkowego przywódcy Ramzana Kadyrowa zostały rozbite przez wojska ukraińskie. Kompletnie zdziesiątkowane zostały ewakuowane z powrotem do okupowanej przez Rosję Czeczenii. Choć Kadyrow odgraża się, że wyśle na Ukrainę kolejnych gwardzistów, którzy “szybko zajmą Kijów”, najpierw musi przełknąć bardzo gorzką pigułkę. Ukraińcy zapowiadają, że ciała poległych kadyrowców będą chować wraz ze świńskimi skórami, co dla muzułmanów jest szczególną obelgą.

O wyrafinowanej zemście Ukraińców na poległych kadyrowcach poinformował zastępca mera Dniepra Michaiło Łysenko.
– Oficjalnie. Zarządzenie przyjęto. Wszyscy kadyrowcy zabici na terytorium Obwodu Dniepropietrowskiego będą zaszyci i pochowani w świńskich skórach. Dziękuję zakładom mięsnym miasta. Zobaczymy, jak ich przyjmą tam w ich “niebie”. Kanalie – poinformował Łysenko.

Decyzja władz Dniepra, choć kontrowersyjna, jest jak najbardziej uzasadniona. Żołnierze Kadyrowa zasłynęli na Ukrainie przede wszystkim z okrucieństw wobec ludności cywilnej. Co ciekawe, mimo licznych propagandowych przechwałek dotyczących ich uzbrojenia i wyszkolenia ich wartość bojowa była niewielka. Mieli być elitarnymi siłami, które zduszą opór Ukraińców, okazali się “żołnierzami z TikToka” i “brodatym batalionem PR”, jak określają ich na Ukrainie. Wbrew zapewnieniom Kadyrowa i filmom. które możemy oglądać w mediach społecznościowych ich morale jest niskie. Podobnie jak chęć walki u boku “rosyjskich wszy”, jak w przechwyconym przez ukraiński wywiad nagraniu jednego z kadyrowców.

A zaznaczmy, że w kadyrowskich oddziałach służą wyłącznie ci najbardziej lojalni i często najbardziej zdemoralizowani. Nie brakuje także tych, którzy robią to tylko dlatego, że watażka szantażuje ich i ich rodziny. Mimo wieloletniego prześladowania, rusyfikacji, putinizacji i kadyrowizacji Czeczenii większość Czeczenów nie pogodziła się z okupacją. Niepodległościowe elity od dawna przebywają na emigracji, a wielu Czeczenów walczy po stronie Ukraińców.
Ci ostatni zresztą raczej nie mają nic przeciwko chowaniu martwych kadyrowców w świńskich skórach. Sam Kadyrow jest według nich kafirem, czyli odstępcą od wiary, podobnie jak ci, którzy mu służą. “Niepodległościowcy” nie traktują ich nawet jako Czeczenów, określając ich pogardliwym mianem “czeczeńsko-mówiących”.


Nie żyje kolejny rosyjski dowódca Anonymous 03/22/2022 (Tue) 06:45:57 [Preview] No.26922 del
Strona ukraińska poinformowała o wyeliminowaniu kolejnego rosyjskiego dowódcy. Aleksiej Szarszawow stał na czele batalionu spadochroniarzy z okupowanego przez Rosjan Krymu.

Kolejny podpułkownik rosyjski, który zaangażowany był wojnę w Ukrainie, został wyeliminowany - przekazał na Telegramie Anatolij Sztefan, oficer Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosyjski podpułkownik był dowódcą 171. oddzielnego batalionu 7. Dywizji Szturmowej Gwardii. Stacjonował w okupowanej przez Rosję Teodozji, mieście położonym na południowo-wschodnim wybrzeżu Krymu.Jak podaje serwis news.obozrevatel.com, podpułkownik miał zginąć między 7 a 9 marca, ale dopiero teraz poinformowano o jego śmierci. Nie podano dokładnych okoliczności jego zabicia. Rosjanie doniesień strony rosyjskiej na razie nie potwierdzili.
Śmierć generałów. "Rosjanie są w rozsypce"

Według strony ukraińskiej podczas wojny wyeliminowano już co najmniej czterech rosyjskich generałów. Zginąć mieli Andriej Kolesnikow, Witalij Gierasimow, Andriej Suchowiecki i Magomed Tuszajew
Te śmierci nie są przypadkowe i bardzo kibicuję temu polowaniu na stanowiska dowodzenia. Jeszcze trochę i rosyjscy dowódcy będą się bać bardziej niż szeregowi żołnierze, którzy są posyłani do walki. Każda taka strata, zranienie współpracowników dowódcy, powoduje dziurę w rosyjskim ataku. Dlatego Rosjanie są w rozsypce - mówił 19 marca w rozmowie z Wirtualną Polską. płk Andrzej Kruczyński, były oficer GROM.Noc z poniedziałku na wtorek upłynęła pod znakiem dalszych starć z rosyjską armią. Jak podał ukraiński Sztab Generalny, udało się odeprzeć 13 ataków Rosjan i zniszczyć m.in. 14 wrogich czołgów.


Wybrali życie zamiast śmierci za Putina Anonymous 03/22/2022 (Tue) 08:50:28 [Preview] No.26923 del
(27.90 KB 680x672 limo.jpg)
W obwodzie sumskim na północy Ukrainy około 300 żołnierzy rosyjskich odmówiło wykonania rozkazów i wycofało się z pola bitwy – podała we wtorek agencja Ukrinform, cytując komunikat Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.


Sensu w dalszej walce nie widział, więc się poddał. Anonymous 03/22/2022 (Tue) 15:33:41 [Preview] No.26924 del
Rosyjski żołnierz „Misza” zgłosił się do ukraińskiego wojska, bo „nie widział sensu dalszej walki”, a bał się wrócić do Rosji. Poddał się zatem (razem z czołgiem) i przebywa w dobrych warunkach – z „telewizorem, telefonem, kuchnią i prysznicem”. Po zakończeniu wojny otrzyma wynagrodzenie pieniężne za czołg – 10 tys. dolarów i będzie mógł wnioskować o obywatelstwo Ukrainy.

Obecnie, jak poinformował na Facebooku doradca szefa MSW Wiktor Andrusiw, żołnierz przebywa w dobrych warunkach – z „telewizorem, telefonem, kuchnią i prysznicem”. Po zakończeniu wojny otrzyma wynagrodzenie pieniężne za czołg – 10 tys. dolarów i będzie mógł wnioskować o obywatelstwo Ukrainy, zapewnił Andrusiw.

- Kilka dni temu zatelefonował do nas "Misza". Przekazaliśmy informację wywiadowi wojskowemu. Wyznaczyli miejsce i on przyjechał. Z drona sprawdzono, że jest sam i nie jest to zasadzka

– podał Andrusiw.

Według niego żołnierz w czołgu został jeden, bo „reszta uciekła”, a on do domu wrócić nie mógł, bo „dowódca zagroził, że go rozstrzela”.
Portal Hromadske przypomina, że koncern zbrojeniowy Ukroboronprom obiecał nagrodę pieniężną w wysokości 1 mln dol. za ukradziony lub zdobyczny samolot rosyjski, a pół miliona – za sprawny śmigłowiec.


Kolejny rosyjski dowódca zabity na Ukrainie Anonymous 03/23/2022 (Wed) 06:32:09 [Preview] No.26925 del
Kolejny rosyjski dowódca zabity na Ukrainie. Kierował brygadą piechoty morskiej

Jak podają ukraińskie media, podczas działań wojennych na Ukrainie został zabity pułkownik Aleksiej Szarow, dowódca 810. oddzielnej brygady piechoty morskiej Floty Czarnomorskiej. To kolejny wysoki rangą oficer rosyjski, który stracił życie na Ukrainie.

Płk Aleksiej Szarow był dowódcą 810. oddzielnej brygady piechoty Floty Czarnomorskiej od 2021 r.

Jednostka, na czele której stał, uznawana jest za zasłużoną, a w przeszłości otrzymała tytuł gwardyjski oraz order Żukowa. Stacjonuje w Sewastopolu. W ostatnich latach, żołnierze 810. brygady brali udział w aneksji Krymu i wojnie w Syrii.
Według grupy Conflict Intelligence Team, jedna z grup 810. brygady walczy w rejonie Wołnowachy w Donbasie, a pozostała jej część skupiona jest wokół Mariupola. W ostatnim czasie w brygadzie zdarzały się przypadki odmowy walki przez żołnierzy.


Wali pozdrawia, kacapy. Anonymous 03/23/2022 (Wed) 10:45:38 [Preview] No.26928 del
(73.97 KB 680x454 wali.jpeg)
An infamous Canadian sniper, known as Wali, rumoured to have been killed by Russians in Ukraine, is alive and well and resting in the Kyiv region before heading back to the front lines

Says he was simply in black-out mode.


Rosyjskie statki rozbite w porcie w Berdiańsku - WIDEO Anonymous 03/24/2022 (Thu) 08:21:16 [Preview] No.26932 del
(79.15 KB 1200x600 lol.jpg)
Ukraińska armia poinformowała o zniszczeniu dużego rosyjskiego okrętu desantowego w porcie w Berdiańsku. Na zamieszczonych w sieci nagraniach słychać odgłosy ciężkich walk.- Poranek zaczyna się od dobrych wiadomości - ogłosiła ukraińska armia, informując, że w porcie w Berdiańsku zniszczony został duży rosyjski okręt desantowy.

❗❗❗Ранок починається з гарних новин!
В захопленому рф порту Бердянськ знищено великий десантний корабель «Орск» чорноморського флоту 🇷🇺окупантів.
Слава Україні!🇺🇦 pic.twitter.com/JladHhuhJ8
— 🇺🇦Armed Forces (@ArmedForcesUkr) March 24, 2022

- Okręt desantowy "Orsk" należący do rosyjskiej floty czarnomorskiej został zniszczony w okupowanym porcie Berdiańsk - potwierdza Marynarka Wojenna Ukrainy. Okręty desantowe służą do transportu żołnierzy oraz sprzętu wojskowego i prowadzenia desantu na wybrzeżu przeciwnika. "Orsk" wpłynął do Berdiańska w poniedziałek, by dostarczyć Rosjanom sprzęt wojskowy. Okręt jest w stanie przenieść do 1 500 ton ładunku.

- Jeden rosyjski statek zatonął, a dwa inne mocno się palą i próbują uciec - informuje kanał Nexta. Pożar jest tak duży, że początkowo myślano, że to Rosjanie celowo wysadzili w powietrze zbiorniki z paliwem.

It is reported that one #Russian ship sank in occupied #Berdyansk, and two others are smoking heavily and trying to escape. A warehouse with ammunition and fuel was destroyed. pic.twitter.com/rixPh4MpjT
— NEXTA (@nexta_tv) March 24, 2022

Na zamieszczonym w sieci nagraniu słychać odgłosy walk.

More footage of the #Russian war ships in #Berdyansk. pic.twitter.com/vT8rfhrnMr
— NEXTA (@nexta_tv) March 24, 2022


Kolejny ruski gienerał ubity w Ukrainie LOL 03/25/2022 (Fri) 11:38:26 [Preview] No.26933 del
The #Ukrainian media quoted the AFU as saying that Lieutenant General Yakov Rezantsev, commander of the 49th Combined Arms Army of the Southern Military District, was slain.


Rosyjski dowódca zabity przez własnych żołnierzy LOL 03/25/2022 (Fri) 19:02:18 [Preview] No.26937 del
(392.17 KB 1000x510 PutinGej.png)
Dowódca rosyjskiej 37. Brygady Strzelców Zmotoryzowanych został celowo zabity przez własnych żołnierzy sfrustrowanych ciężkimi stratami, jakie ta jednostka ponosi w walkach na Ukrainie - podają w piątek brytyjskie media powołując się na zachodnie źródła. Zabitym dowódcą ma być pułkownik Jurij Miedwieczek.

- Dowódca brygady został zabity przez własne wojska i jak uważamy, został zabity przez własne wojska w konsekwencji skali strat, jakie poniosła jego brygada. Uważamy, że został zabity przez własne oddziały z premedytacją. Uważamy, że został przejechany przez własne wojska

- powiedział urzędnik jednego z krajów zachodnich, którego anonimowo zacytowało kilku brytyjskich dziennikarzy zajmujących się sprawami wojskowymi, m.in. ze stacji Sky News, BBC News oraz z dziennika "The Times".

Zabitym dowódcą ma być pułkownik Jurij Miedwieczek.

Ponadto to samo źródło przekazało, że w walkach na Ukrainie miał zginąć także dowódca 49. Armii i byłby to już siódmy rosyjski generał zabity w wojnie. Jego nazwiska nie podano, ale wiadomo, że 49. Armią dowodził generał Jakow Riezancew.


Kolejny ruski oficer to trup Heheszki 03/26/2022 (Sat) 09:20:26 [Preview] No.26942 del
(425.42 KB 2000x1333 kolejny-ruski-trup.jpg)
Ubity w Ukrainie zastępca dowódcy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej komandor Andriej Palij, odpowiedzialny za ostrzał Mariupola z artylerii okrętowej.


Ukraińcy zadają kolejne ciosy agresorowi LOL 03/27/2022 (Sun) 14:41:45 [Preview] No.26949 del
(48.63 KB 680x564 trumna.jpeg)
Blisko 16 600 żołnierzy, a także 121 samolotów straciło wojsko rosyjskie od początku agresji na Ukrainę – poinformował w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Do tej pory siły rosyjskie straciły:

127 śmigłowców,
582 czołgi,
1664 pojazdów opancerzonych,
294 systemy artyleryjskie,
93 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych,
52 systemy przeciwlotnicze,
1144 samochodów,
7 okrętów,
73 cysterny z paliwem,


Anonymous 03/27/2022 (Sun) 14:58:09 [Preview] No.26950 del
>>26949
>03/27/2022
ty nawet w niedzielę pracujesz?


Anonymous 03/27/2022 (Sun) 16:01:15 [Preview] No.26951 del
>>26950

Ruska dziwko, выпиердалай.


Straty "niezwyciężonej" armii Rosji Anonymous 03/29/2022 (Tue) 07:44:10 [Preview] No.26959 del
(30.62 KB 474x547 pootin.jpeg)
Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło około 17,2 tys. żołnierzy, a także 597 czołgów, 303 systemy artyleryjskie, 127 samolotów i 129 śmigłowców – poinformował dziś w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.Od 24 lutego do 29 marca Rosja straciła również 1710 pojazdów opancerzonych, 96 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 54 systemy przeciwlotnicze, 1178 samochodów, siedem okrętów i innych jednostek morskich, 73 cysterny z paliwem, 71 bezzałogowych statków powietrznych i cztery mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu - podał sztab w bilansie opublikowanym na Facebooku.Rosjanie są coraz bardziej sfrustrowani i coraz częściej atakują ludność cywilną oraz obiekty niemające żadnego znaczenia militarnego.


Kolejny rosyjski oficer wyeliminowany Heheszki 03/30/2022 (Wed) 05:46:09 [Preview] No.26966 del
To już 34 dni dzielnej obrony armii ukraińskiej przed rosyjskim agresorem. Straty Rosjan - wbrew ich pewności, że "zmiotą Ukrainę z powierzchni Ziemi w kilka dni", są coraz bardziej dotkliwe i odczuwalne. W walkach pod Charkowem w północno-wschodniej części Ukrainy, zginął rosyjski dowódca płk Denis Kuriło. Co ciekawe, dowodził on jedną z najlepszych jednostek wojskowych rosyjskiej armii.

O śmierci rosyjskiego pułkownika Denisa Kuriło ukraińska armia poinformowała dziś po południu. Z treści komunikatu Sił Zbrojnych Ukrainy wynika, że Kuriło dowodził elitarną jednostką - 200. Brygadą Strzelców Zmotoryzowanych. 200. Brygada Strzelców Zmotoryzowanych prowadziła ciężkie walki w rejonie Charkowa. Miasto pomimo silnego ostrzału i bombardowań - wciąż nie zostało zdobyte przez Rosjan, którzy ponoszą w tym rejonie coraz większe i bardziej dotkliwe straty.
200. Brygada Strzelców Zmotoryzowanych

Na początku marca doradca prezydenta Ołeksij Arestowycz podał, że 200. Brygada Strzelców Zmotoryzowanych została rozbita. Według tygodnika „Dzerkało Tyżnia” pułkownik Denis Kuriło „haniebnie zwiał z pola walki”.

200. Brygada Strzelców Zmotoryzowanych stacjonowała w Pieczendze w rejonie Murmańska. Miasto jest położone na północy Rosji niedaleko Morza Barentsa i granicy z Norwegią.


Rosjanie zestrzelili... własny samolot Heheszki 03/31/2022 (Thu) 17:07:21 [Preview] No.26978 del
(143.11 KB 1200x600 Azow.jpg)
Ukraiński pułk Azow, którego cytuje agencja Ukrinform, poinformował w nocy ze środy na czwartek, że zniszczył trzy czołgi wroga i zabił co najmniej 64 żołnierzy rosyjskiej piechoty w Mariupolu. Tymczasem według brytyjskiego wywiadu elektronicznego GCHQ zdemoralizowani rosyjscy żołnierze na Ukrainie odmawiali wykonywania rozkazów, niszczyli własny sprzęt, a nawet... przypadkowo zestrzelili własny samolot

"Walka o Mariupol trwa. Bojownicy pułku Azow zniszczyli dziś trzy czołgi wroga i zabili co najmniej 64 żołnierzy piechoty wroga, w tym ze specjalnych sił (wywiadu) GRU" - głosi komunikat pułku zamieszczony na Telegramie.

To nie koniec dobrych wiadomości.

Rzadko występujący publicznie dyrektor GCHQ Jeremy Fleming wygłosi w czwartek w Australii przemówienie dla zamkniętego grona słuchaczy, w którym ma powiedzieć, że coraz więcej jest dowodów na to, iż prezydent Rosji Władimir Putin "bardzo źle ocenił sytuację" na Ukrainie. Stacja Sky News, która dostała wstępną wersję przemówienia, ujawniła w środę wieczorem fragmenty.

Fleming ma powiedzieć m.in., że doradcy Putina boją się powiedzieć mu prawdę o tym, co dzieje się na Ukrainie, ale "to, co się dzieje i zakres tych błędnych decyzji, musi być krystalicznie czysty dla reżimu". Wśród tych błędów wymieni niedocenienie ukraińskiego oporu, niedocenianie reakcji Zachodu, bagatelizowanie konsekwencji gospodarczych i przecenianie zdolności swojego wojska do zapewnienia szybkiego zwycięstwa.

"Widzieliśmy rosyjskich żołnierzy, którym brakuje broni i morale, odmawiających wykonywania rozkazów, niszczących własny sprzęt, a nawet przypadkowo zestrzeliwujących własny samolot"

- ma powiedzieć Fleming. Na razie nie wiadomo, o jaki rodzaj samolotu chodziło ani czy był to pojedynczy przypadek, czy było ich więcej.

Fleming powie również, że Grupa Wagnera, rosyjska prywatna firma wojskowa, która jak się uważa, ma bliskie powiązania z Kremlem, jest gotowa "wysłać dużą liczbę personelu na Ukrainę, aby walczyć u boku Rosjan", a jej najemnicy byliby prawdopodobnie wykorzystywani jako "mięso armatnie", aby spróbować ograniczyć straty wśród rosyjskich żołnierzy.


Ruska armia w totalnej ruinie Anonymous 04/03/2022 (Sun) 10:03:21 [Preview] No.26983 del
(10.65 KB 310x288 gej.jpeg)
Podano straty rosyjskich wojsk: ok 18 tys. żołnierzy, 644 czołgi, 1830 bojowe maszyny pancerne, 325 systemów artyleryjskich, 105 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 54 systemy przeciwlotnicze, 143 samoloty, 134 śmigłowce, 1249 pojazdów, 7 statków, 76 cystern.


Ruscy będą rozwalani ruską bronią Heheszki 04/07/2022 (Thu) 07:22:18 [Preview] No.26994 del
(330.99 KB 1200x1334 postepy-na-froncie.jpg)
Ukraińscy żołnierze przejęli rosyjską wyrzutnię rakiet zdolną do miotania amunicji termobarycznej i po raz pierwszy użyli jej przeciwko wojskom najeźdźcy – podał dziennik „Times”, cytując rzecznika władz obwodu odeskiego Serhija Bratczuka.

Według niego wyrzutnia TOS-1A Sołncepiok, jakie widziano wcześniej w rosyjskich konwojach biorących udział w nieudanym ataku na Kijów, została wykorzystana w walce przeciwko rosyjskim wojskom w pobliżu Iziumu na wschodzie Ukrainy.


Lista i dane ruskich morderców z Buczy 1920 04/07/2022 (Thu) 09:44:04 [Preview] No.26997 del
(87.58 KB 2048x1152 anon.jpg)


09:52 Brazylijscy wolontariusze pod Charkowem Anonymous 04/07/2022 (Thu) 11:04:21 [Preview] No.26998 del
(110.58 KB 544x680 chady.jpg)
Chady walczą po stronie Ukrainy!


Rosja zawieszona w Radzie Praw Człowieka ONZ Heheszki 04/07/2022 (Thu) 16:25:46 [Preview] No.27001 del
(26.96 KB 526x519 russian-trash.jpg)
Zawieszenie praw członkowskich Federacji Rosyjskiej w Radzie Praw Człowieka w Radzie Praw Człowieka

Zgromadzenie Ogólne,

Przypominając swoją rezolucję 60/251 z dnia 15 marca 2006 r., w szczególności paragraf 8, który stanowi, że Zgromadzenie Ogólne może zawiesić w prawach członka Rady Praw Człowieka członka Rady, który dopuszcza się rażących i systematycznych naruszeń praw człowieka,
Odnotowując rezolucję Rady Praw Człowieka 49/1 z 4 marca 2022 r., w szczególności jej poważne zaniepokojenie doniesieniami o "rażących i systematycznych naruszeniach i nadużyciach praw człowieka" oraz "naruszeniach międzynarodowego prawa humanitarnego" popełnianych przez Federację Rosyjską podczas jej agresji na Ukrainę,
Odnotowując ponadto rezolucje Zgromadzenia Ogólnego ES-11/1 z dnia 2 marca 2022 r. i ES-11/2 z dnia 24 marca 2022 r,
Wyrażając poważne zaniepokojenie trwającym kryzysem humanitarnym i kryzysem w zakresie praw człowieka na Ukrainie, w szczególności doniesieniami o naruszeniach i łamaniu praw człowieka oraz naruszeniach międzynarodowego prawa humanitarnego przez Federację Rosyjską, w tym o rażących i systematycznych naruszeniach i łamaniu praw człowieka, oraz uznając zdecydowane wyrazy zaniepokojenia w oświadczeniach Sekretarza Generalnego ONZ i Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka,

1. Postanawia zawiesić prawa Federacji Rosyjskiej do członkostwa w Radzie Praw Człowieka;

2. Postanawia również dokonać przeglądu tej sprawy, jeśli będzie to właściwe.

3. Postanawia tymczasowo odroczyć jedenastą nadzwyczajną sesję specjalną Zgromadzenia Ogólnego i upoważnić Przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego do wznowienia jego posiedzeń na wniosek państw członkowskich.


Wagnerowcy rozbici Heheszki 04/08/2022 (Fri) 18:42:40 [Preview] No.27005 del
(349.61 KB 1200x600 image.jpg)
Kolejny cios zadany najemnikom Putina. Wagnerowcy rozbici w obwodzie charkowskim

Siły zbrojne Ukrainy każdego dnia zadają potężne ciosy rosyjskiemu najeźdźcy. Znaczące straty ponoszą też najemnicy, którzy walczą na Ukrainie po stronie rosyjskich barbarzyńców. Jak podają ukraińskie media, tamtejszej armii udało się zniszczyć strategiczną bazę tzw. wagnerowców – najemników z tzw. Grupy Wagnera. Skalę zniszczeń bazy przedstawia zdjęcie satelitarne, zamieszczone m.in. przez ukraińską agencję informacyjną UNIAN.

Grupa Wagnera (ros. Группа Вагнера) to prywatna firma wojskowa, powiązana z rosyjskim wywiadem wojskowym. Nazwa organizacji pochodzi od pseudonimu jej założyciela i głównodowodzącego Dmitrija Utkina, ps. „Wagner”. Grupa utworzona została w 2014 roku jako organizacja będąca następcą Korpusu Słowiańskiego. Szkolenie jej pracowników odbywa się w miejscowości Molkino w Kraju Krasnodarskim, na poligonie 10 Brygady Specnazu GRU.

Niemal od początku wojny na Ukrainie, grupy wagnerowców były zaangażowane do walki po stronie Rosji. Oddelegowano ich nie tylko do działań zbrojnych, ale również do celów agenturalnych. Ponadto, z najemników utworzono specjalny oddział, liczący ok. 400 osób, którego zadaniem było zabicie prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego. Oddział operował głównie w Kijowie i okolicach, jednak został rozpracowany przez ukraińską armię.

Podobnie jak żołnierze regularnej armii FR, tak również prorosyjscy najemnicy ponoszą ciężkie straty podczas walk na Ukrainie. Już w połowie lutego stan osobowy tzw. wagnerowców wymusił na nich otwarcie szerokiej rekrutacji. By przyjąć jak najwięcej chętnych, zniesiono niemal wszystkie ograniczenia, które do tej pory przesądzały o kwalifikacjach danego kandydata do służby najemniczej.

Szacuje się, że obecnie na Ukrainie może przebywać ok. 1,5-2 tys. najemników, skupionych w tzw. Grupie Wagnera.

Jak podała w piątek na swoim kanale społecznościowym w serwisie Telegram ukraińska agencja informacyjna UNIAN, ukraińskim siłom udało się zniszczyć strategiczną bazę wagnerowców, znajdującą się w obwodzie charkowskim. Zamieszczone przez agencję zdjęcie satelitarne potwierdza niemal całkowite zniszczenie bazy.

Fotografię oraz informację o likwidacji bazy wroga podają też profile społecznościowe, które na bieżąco relacjonują wydarzenia z Ukrainy.
Kilka dni temu szef brytyjskiego cyberwywiadu Jeremy Fleming stwierdził, że Kreml wykorzystuje najemników z tzw. Grupy Wagnera jako przysłowiowe mięso armatnie, by ograniczyć straty wśród żołnierzy regularnej armii FR.


Kolejny ruski oficer jest trupem 1920 04/09/2022 (Sat) 10:28:19 [Preview] No.27006 del
(106.89 KB 1200x687 trup.jpeg)
Na Ukrainie zlikwidowano podpułkownika armii rosyjskiej Georgija Pietrunina. Był on wojskowym komendantem Samary i miał doświadczenie bojowe w Czeczenii i Syrii.


Cała rosyjska kolumna została zniszczona Heheszki 04/14/2022 (Thu) 08:03:55 [Preview] No.27012 del
(253.93 KB 1200x600 wsie-poibli.jpg)
Ukraińscy komandosi wysadzili most w Iziumie. Cała rosyjska kolumna została zniszczona

Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych poinformował na Facebooku o zniszczeniu przez ukraińskie wojska specjalne mostu w Iziumie. Na wysadzonej przeprawie znajdowała się rosyjska kolumna wojsk. Została - według zapewnień sztabu - doszczętnie zniszczona.

Sztab podaje, że wojska ukraińskie wykryły niedawno kolumnę rosyjskiego sprzętu wojskowego, mającego wzmocnić siły najeźdźców w obwodzie charkowskim. Umieszczono zatem na jednym z mostów w Iziumie ładunku wybuchowe.

- Wojska specjalne czekały na wroga, który zmierzał w kierunku śmierci. Wysadzenie mostu wraz z rosyjskim sprzętem przebiegło zgodnie z planem. Cała kolumna wroga została zniszczona

- napisano w komunikacie sztabu.


Krążownik Moskwa doszczętnie zniszczony Anonymous 04/14/2022 (Thu) 13:31:27 [Preview] No.27013 del
Rosyjski krążownik rakietowy Moskwa, poważnie uszkodzony w wyniku ostrzału sił ukraińskich na Morzu Czarnym, przewrócił się i zaczął tonąć – podała dziś agencja Ukrinform, cytując komunikat służb prasowych ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe. Jak później podano, "Moskwa" została trafiona pociskami manewrującymi RK-360 Neptun. Amerykańscy eksperci oceniają, że strata tego krążownika to ogromny cios w możliwości i morale rosyjskiej armii.

„Na obszarze operacyjnym Morza Czarnego okręt flagowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, krążownik Moskwa, został trafiony rakietą przeciwokrętową Neptun i poważnie uszkodzony. Wybuchł pożar. Inne okręty chciały udzielić pomocy, ale sztorm i potężna eksplozja amunicji przewróciła okręt i zaczął on tonąć”

– napisano.

Rosyjskie media informowały wcześniej w czwartek o ewakuacji załogi krążownika Moskwa z powodu pożaru i wybuchu amunicji. Strona rosyjska twierdzi, że przyczyny pożaru nie są znane, a okręt „utrzymuje się na powierzchni” - przekazała stacja CNN.

Eksperci oceniali, że strata krążownika Moskwa, który uczestniczył m.in. w ataku na ukraińską Wyspę Węży, byłaby olbrzymim ciosem dla rosyjskiej marynarki wojennej, zarówno pod względem militarnym, jak i wizerunkowym.

Tylko strata okrętu podwodnego zdolnego wystrzeliwać pociski balistyczne albo Kuzniecowa jedynego lotniskowca Rosji byłaby większym ciosem dla rosyjskiego morale i reputacji marynarki wojennej w rosyjskim społeczeństwie

– ocenił emerytowany kapitan amerykańskiej marynarki Carl Schuster, cytowany przez portal CNN

Zestawy rakietowe typu Neptun, opracowane w Kijowie, znajdują się na wyposażeniu ukraińskiej armii od marca 2021 roku. Po raz pierwszy wykorzystano je w warunkach bojowych w wojnie z Rosją. Wprowadzenie Neptunów na wyposażenie armii Ukrainy było odpowiedzią na rosyjską aneksję Krymu w 2014 roku, której skutkiem była utrata przez Kijów większości marynarki wojennej. Ukraińskie siły zbrojne stanęły wówczas przed koniecznością szybkiego wzmocnienia ochrony wybrzeża Morza Czarnego.

Jak informuje serwis internetowy ukraińskiego tygodnika "Nowyj Czas" (nv.ua), kompleks Neptun został opracowany w 2018 roku przez kijowskie biuro projektowe Łucz. Zaletą tego uzbrojenia jest uniwersalność - to pierwsze ukraińskie pociski, które można wystrzelić zarówno z przybrzeżnych zestawów rakietowych, okrętów, jak też samolotów.


Kolejny rosyjski oficer nie żyje Anonymous 04/21/2022 (Thu) 15:20:51 [Preview] No.27036 del
Kolejny rosyjski oficer nie żyje. Dowodził 6. Pułkiem Inżyniersko-Saperskim

W trakcie walk na Ukrainie zginął kolejny rosyjski wojskowy wysokiej rangi - to pułkownik Michaił Nagamow, który dowodził 6. Pułkiem Inżyniersko-Saperskim.

Rosjanin miał zostać zabity 13 kwietnia. Nagamow dowodził 6. Pułkiem Inżyniersko-Saperskim stacjonującym w Rostowie. Miał 42 lata. Pochodził z Republiki Mari El, w Nadwołżańskim Okręgu Federalnym Rosji.

Informacja o śmierci pułkownika została także potwierdzona przez stronę rosyjską. Gazeta "Businness Ukraine Magazine" podała, że żadna światowa armia do tej pory od czasu II wojny światowej nie straciła tak dużo dowódców wysokiego szczebla jak Rosja.

Ликвидирован Командир 6-го инженерно-саперного полка, 1-й гвардейской танковой армии ЗВО, полковник Михаил Нагамов. 🕺 💃

Атлічна ✊️🇺🇦 pic.twitter.com/wrx08O9dg2
— YURII (rezerv) (@Yurets_V) April 20, 2022


Azow coraz bliżej Anonymous 05/05/2022 (Thu) 09:55:56 [Preview] No.27048 del
Tylko godzina drogi od Kremla kolejna dywersja komandosów. Ogień strawił cztery samochody należące do przedstawicieli FSB.


Putin mu nie pomógł Anonymous 05/24/2022 (Tue) 11:37:59 [Preview] No.27068 del
(86.95 KB 1200x600 ruski-cuck.jpg)
Według śledczych 21-letni rosyjski sierżant 28 lutego zabił bezbronnego mieszkańca wsi Czupachiwka, który poboczem drogi prowadził rower. Zastrzelenie 62-letniego mężczyzny zlecił mu jeden z wojskowych, aby ukraińscy obrońcy nie dowiedzieli się od niego o obecności rosyjskich żołnierzy. Sprawca oddał kilka celnych strzałów w głowę mieszkańca, który poniósł śmierć na miejscu.


Ukraińcy zlikwidowali dowódcę kadyrowców Anonymous 05/26/2022 (Thu) 05:49:08 [Preview] No.27069 del
Asvad Idrisov, dowódca 2. kompanii Specjalnego Pułku Zmotoryzowanego im. Achmada Kadyrowa, został zabity przez siły ukraińskie - poinformowało Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy. Zabity Idrisov pełnił także funkcję kapitana policji.

"Operacja Don_Gon_Don trwa. Tym razem kapitan VIP Asbad Idrisov, dowódca drugiej kompanii pułku specjalnego Kadyrow, dołączył do VIP fanów twórczości Kobzona"

- napisano na twitterowym profilu Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wspomniany we wpisie Kobzon był rosyjskim piosenkarzem zaliczanym do grona najbardziej znanych artystów w Związku Sowieckim. Mężczyzna zmarł w 2018 r. w Moskwie.

Oprócz Idrisova, zginął także chorąży Gapur Dakalov i zastępca dowódcy 4. plutonu pułku Kadyrowa, starszy sierżant Ali Betishev - poinformował portal Nexta.

In the battles near #Severodonetsk, the Armed Forces of #Ukraine eliminated police captain Asvad Idrisov, warrant officer Gapur Dakalov and deputy commander of the 4th platoon of #Kadyrov's regiment, senior sergeant Ali Betishev. pic.twitter.com/pnXMq7JIiy
— NEXTA (@nexta_tv) May 25, 2022


Minionej doby Rosja straciła 150 żołnierzy Anonymous 05/29/2022 (Sun) 09:03:36 [Preview] No.27073 del
Minionej doby Rosja straciła 150 żołnierzy - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Dodano, że od początku inwazji zginęło już około 30 150 rosyjskich wojskowych.
Poprzedniej doby zniszczonych zostało m.in.: osiem rosyjskich czołgów, 12 transporterów opancerzonych, trzy systemy artyleryjskie, jeden bezzałogowiec. Największe straty siły rosyjskie poniosły na kierunku Bachmutu w Donbasie - przekazał Sztab w komunikacie Jak szacuje ukraiński Sztab Generalny, łączne straty armii rosyjskiej według stanu z 29 maja to m.in.: ok. 30 150 wojskowych (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), 1338 czołgów, 3270 pojazdów opancerzonych, 631 systemów artyleryjskich, 203 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, 93 systemy obrony przeciwlotniczej, 207 samolotów, 174 śmigłowce, 116 pocisków manewrujących, 504 drony i 13 jednostek pływających. Minionej doby Rosja straciła 150 żołnierzy - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Dodano, że od początku inwazji zginęło już około 30 150 rosyjskich wojskowych.
Poprzedniej doby zniszczonych zostało m.in.: osiem rosyjskich czołgów, 12 transporterów opancerzonych, trzy systemy artyleryjskie, jeden bezzałogowiec. Największe straty siły rosyjskie poniosły na kierunku Bachmutu w Donbasie - przekazał Sztab w komunikacie Jak szacuje ukraiński Sztab Generalny, łączne straty armii rosyjskiej według stanu z 29 maja to m.in.: ok. 30 150 wojskowych (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), 1338 czołgów, 3270 pojazdów opancerzonych, 631 systemów artyleryjskich, 203 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, 93 systemy obrony przeciwlotniczej, 207 samolotów, 174 śmigłowce, 116 pocisków manewrujących, 504 drony i 13 jednostek pływających.


„Tajfun" trafiony przez Ukraińców Anonymous 05/29/2022 (Sun) 13:06:27 [Preview] No.27074 del
https://www.facebook.com/usofcom/videos/730625291307758/

Wojna na Ukrainie trwa nieprzerwanie od 95 dni. Nie przebiega jednak ona w taki sposób, jak zakładał Kreml, w momencie, gdy zdecydował się na atak. Ukraińskie Siły Operacji Specjalnych za pomocą miny wysadziły opancerzony pojazd KamAZ "Tajfun", który właśnie transportował rosyjskich żołnierzy na pozycje najeźdźcy. To prawdziwy cios dla Rosjan, zważywszy na to, że jak twierdzili - "Tajfun" miał być niezniszczalny.

Informacje o tej spektakularnej akcji przekazało Dowództwo Sił Operacji Specjalnych Zbrojnych Sił Ukrainy na Facebooku. Jak relacjonowano, na tyłach wroga w obwodzie chersońskim ukraińscy żołnierze przeszkodzili przemieszczaniu się siły żywej wroga. Zaminowano odcinek drogi, którym miał poruszać się rosyjski pojazd opancerzony z żołnierzami.
Trwało to zaledwie 15 sekund!

Obrońcy Ukrainy cierpliwie poczekali, aż ciężarówka z najeźdźcami znajdzie się na zaminowanym obszarze i zdalnie zdetonowali podłożone ładunki wybuchowe. W rezultacie, rosyjski "Tajfun" został całkowicie zniszczony, a znajdujący się w nim Rosjanie zginęli.

- Zamieniamy wroga w łuczywo

- napisały ukraińskie siły.

Nagranie z akcji trwa zaledwie 15 sekund. Na filmiku widać dokładnie, jak nadjeżdżający pojazd opancerzony zostaje wysadzony na minie, po czym staje w płomieniach.
Przecież miał być "niezniszczalny"

Zaprezentowany w 2014 r. Kamaz 63968 Tajfun-K to pojazd opancerzony odporny na miny, wybuchy, a także zasadzki. Kremlowska propaganda przekonuje, że jest to "niezniszczalna ciężarówka". Cóż, nagranie jest dowodem na to, że nie była to prawda. Rosyjskie wojsko rozpoczęło program budowy MRAP w 2010 r., bazując na doświadczeniach "przywiezionych" z Czeczenii.

Co więcej, celne strzały Ukraińców powodują, że straty Rosjan są wyższe z każdym kolejnym dniem. Ukraińcy zniszczyli już 1338 rosyjskich czołgów, 631 systemów artyleryjskich, 207 samolotów, 174 helikoptery i 13 okrętów wroga.

Z informacji podawanych przez sztab generalny ukraińskiej armii wynika, że zabito już 30,1 tys. rosyjskich żołnierzy.


Ukraińcy zlikwidowali dowódcę rosyjskiego batalionu Anonymous 05/29/2022 (Sun) 14:51:05 [Preview] No.27075 del
Kolejny cios w armię Putina. Ukraińcy zlikwidowali dowódcę rosyjskiego batalionu szturmowego!

Siły Zbrojne Ukrainy zlikwidowały kolejnego rosyjskiego wojskowego na wysokim stanowisku - dowódcę batalionu szturmowego 104. pułku szturmowego Federacji Rosyjskiej, podpułkownika Ołeksandra Dosiagajew. Informacja została przekazana przez Departament Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Dowódca batalionu szturmowego 104. pułku szturmowego, podpułkownik Aleksander Dosiagajew, został fanem twórczości Kobzona. Aleksander zdobył nominację w kategorii "Skrzydlata piechota" na festiwalu "Armia Rosyjska 2021", ale to nie pomogło mu w spotkaniu z ukraińskimi wojownikami"

- czytamy w oświadczeniu Departament Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy.

Na początku ukraińscy urzędnicy poinformowali, że na liniach frontu zabito około 12 rosyjskich generałów.

"Tak wysoka liczba zdumiewa analityków spraw wojskowych"

– pisał "New York Times".


„Dostajemy od Ukraińców wpierdol. Nie mamy co jeść” Anonymous 05/31/2022 (Tue) 09:32:13 [Preview] No.27078 del
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przechwyciła rozmowę żołnierza rosyjskiej armii, który skarży się swoim bliskim, że od dłuższego czasu na front nie dociera zaopatrzenie, a żołnierze głodują. Zaczęli nawet wyłapywać okoliczne psy i je zjadać.

Wskutek problemów z zaopatrzeniem w żywność rosyjscy okupanci zaczęli jeść psy - podała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), powołując się na przechwyconą rozmowę żołnierza rosyjskiej armii.

„Jest ch...wo, dostajemy od Ukraińców wp...dol, nie mamy co jeść. Dziś zjedliśmy Yorkshire teriera”.

- napisał rosyjski żołnierz przebywający w okupowanym przez Rosję obwodzie chersońskim.

ak wynika z treści przechwyconej rozmowy, w rosyjskim wojsku „nie działa logistyka, przez co towarów nie da się dostarczyć”.

Rosyjski żołnierz prosił nawet swojego rozmówcę o pożyczkę na zakup jedzenia.


Dziś rano odstrzelono stu ruskich żołnierzyków :) Anonymous 06/01/2022 (Wed) 09:01:10 [Preview] No.27081 del
Over 100 Russian soldiers killed in street fights in Severodonetsk since this morning.

https://nitter.net/lilygrutcher/status/1531662276784267266


Kolejni kacapscy generałowie ubici Anonymous 06/06/2022 (Mon) 05:00:08 [Preview] No.27084 del
(51.17 KB 680x453 trup1.jpeg)
(32.54 KB 598x395 trup2.jpeg)
Kolejni kacapscy generałowie ubici przez Ukraińców.

Roman Berdnikow (trup1)
Roman Pedałowicz Kutuzow (trup2)


Zlikwidowano wagnerowców Anonymous 06/09/2022 (Thu) 10:51:35 [Preview] No.27087 del
(171.72 KB 1200x600 hehe.jpg)
Sukces ukraińskiej armii. Zlikwidowano wagnerowców

W miejscowości Kadijiwka na terytorium samozwańczej "Ługańskiej Republiki Ludowej" na wschodzie Ukrainy zniszczono bazę rosyjskich najemników z Grupy Wagnera. - Według wstępnych doniesień przeżyła tylko jedna osoba - poinformowała agencja UNIAN za ukraińskim dziennikarzem Romanem Boczkałą.

Boczkała opublikował na Telegramie zdjęcie, na którym widać kłęby dymu unoszące się nad stadionem w Kadijiwce. "Płonie stadion w Stachanowie (nowa-stara nazwa Kadijiwki, przywrócona przez okupacyjne władze Ługańskiej Republiki Ludowej), gdzie znajdowała się baza wagnerowców" - przekazał korespondent.

31 maja Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała zapis przechwyconej rozmowy rosyjskich żołnierzy, z której wynikało, że najemnicy z Grupy Wagnera zostali rozbici przez ukraińskie siły w Donbasie. Pod koniec marca rzecznik Pentagonu John Kirby poinformował, że Kreml zintensyfikował działania w tym regionie, ściągając tam posiłki, w tym około tysiąca wagnerowców.
Grupa Wagnera to prywatna firma wojskowa powiązana - według mediów - z prokremlowskim biznesmenem Jewgienijem Prigożynem. Od połowy grudnia 2021 roku wagnerowcy są objęci unijnymi sankcjami za tortury, egzekucje i zabójstwa m.in. w Libii, Syrii i Donbasie. O zbrodniach wagnerowców w Syrii informowała w Rosji niezależna "Nowaja Gazieta". Działalność najemnicza jest w Rosji oficjalnie zakazana


Anonymous 06/09/2022 (Thu) 11:11:54 [Preview] No.27088 del
uderzenie


Fatalne morale w rosyjskich szeregach Anonymous 06/19/2022 (Sun) 16:01:55 [Preview] No.27091 del
(69.59 KB 680x383 lol.jpg)
Morale Rosjan okupujących Ukrainę jest szczególnie niskie. - Wciąż zdarzają się przypadki odmowy wykonania rozkazów przez całe jednostki rosyjskie oraz zbrojne starcia między oficerami a żołnierzami - informuje brytyjskie ministerstwo obrony w informacji wywiadowczej.

"Oddziały bojowe obu stron zaangażowane są w intensywne walki w Donbasie i prawdopodobnie doświadczają zmiennego morale. Siły ukraińskie prawdopodobnie ucierpiały z powodu dezercji w ostatnich tygodniach, jednak morale Rosjan najprawdopodobniej jest nadal szczególnie niskie. Wciąż zdarzają się przypadki odmowy wykonania rozkazów przez całe jednostki rosyjskie oraz zbrojne starcia między oficerami a żołnierzami. Władze rosyjskie prawdopodobnie mają trudności z wywieraniem prawnego nacisku na wojskowych dysydentów, w czym przeszkadza oficjalny status inwazji jako >>specjalnej operacji wojskowej<<, a nie wojny" - przekazano.

"Czynnikami wpływającymi na niskie morale Rosjan są: słabo postrzegane dowodzenie, ograniczone możliwości rotacji jednostek z rejonu walk, bardzo ciężkie straty w ludziach, stres bojowy, utrzymująca się słaba logistyka oraz problemy z żołdem. Wielu rosyjskich żołnierzy wszystkich szczebli jest prawdopodobnie zdezorientowanych co do celów wojny. Problemy z morale w siłach rosyjskich są prawdopodobnie na tyle poważne, że ograniczają zdolność Rosji do osiągania celów operacyjnych"

- dodało brytyjskie ministerstwo obrony.

Według danych ukraińskich, armia rosyjska straciła około 33 600 żołnierzy na Ukrainie od początku inwazji na ten kraj 24 lutego, w tym 250 w ciągu ostatniej doby.

Siły ukraińskie zniszczyły w ciągu minionej doby kolejne trzy czołgi, cztery pojazdy opancerzone i sześć systemów artyleryjskich - podał sztab.

https://nitter.net/DefenceHQ


„Gieroje” Putina uciekli do lasu Anonymous 06/21/2022 (Tue) 04:34:05 [Preview] No.27092 del
(36.01 KB 300x416 truputin.jpg)
Około 200 żołnierzy rosyjskiego okupanta zdezerterowało w pobliżu wsi Gorokhowatka w obwodzie charkowskim – podaje ukraińska agencja RBK. Zdarzenie miało miejsce po nieudanym szturmie Rosjan na pobliskie miasto Izium.

Powołując się na informacje lokalnych władz, ukraińskie media podają, że po nieudanej operacji, około 200 żołnierzy rosyjskiego agresora uciekło do wsi Gorokhowatka.

Byli brudni, wycieńczeni, głodni i nerwowi. Nie mieli też uzbrojenia

– wskazuje agencja.

Następnie ze wsi w kierunku pobliskich lasów uciekło ok. 200 żołnierzy. Ich dowódcy prowadzą poszukiwania dezerterów.


Kapciowy Putina chciał popełnić samobójstwo Anonymous 07/05/2022 (Tue) 09:39:11 [Preview] No.27095 del
(153.87 KB 1200x600 kapciowy.jpg)
Jak podają ukraińskie media, były prezydent Rosji a obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa FR Dmitrij Miedwiediew próbował popełnić samobójstwo. Polityk miał nawet pozostawić list pożegnalny, a od rychłej śmierci miał go uratować ochroniarz.

Nie od dziś wiadomo, że były prezydent Rosji ma ogromne problemy alkoholowe. Mimo to aktywnie działa w sieciach społecznościowych, gdzie komentuje aktualną sytuację polityczną. Często w niecenzuralnych słowach odnosi się do państw UE i NATO, wskazując m.in., że "nienawidzi Zachodu". Straszył również odwetem za kolejne pakiety sankcji, nałożone na Rosję w związku z jej inwazją na Ukrainę.

Tymczasem ukraińska agencja UNIAN, a za nią m.in. białoruscy opozycyjni blogerzy, podają, że Dmitrij Miedwiediew próbował odebrać sobie życie. Pijanego polityka, z bronią w ręku, znalazł ochroniarz i odebrał mu broń.

Sprzątaczka odnalazła później pięć wariantów listu pożegnalnego. Miedwiediew napisał m.in., że ma dość bycia kukłą Kremla. Obwinił też Pedała Putina i otocznie prezydenta Rosji za jego śmierć.

– czytamy.

Eksperci wskazują, że takie zachowanie potwierdza głęboką depresję u Miedwiediewa. Analitycy z kolei przekonują, że taki jest właśnie efekt walki o polityczną schedę po Putinie.

Cała działalność Miedwiediewa w serwisie społecznościowym Telegram jest próbą wyrwania się z politycznej niepamięci. Ale jest też drugi punkt widzenia na jego posty w sieciach społecznościowych - to wypełnienie zadań postawionych przez Putina, a nie osobista inicjatywa.


– uważa Ilja Ponomariow, opozycjonista, były deputowany Dumy, który w 2014r. jako jedyny sprzeciwił się aneksji Krymu przez Rosję.


W ataku na sztab pod Chersoniem zginęli rosyjscy dowódcy Anonymous 07/12/2022 (Tue) 05:14:26 [Preview] No.27098 del
(127.79 KB 1200x600 himars.jpg)
W ostatnich dniach do mediów przedostaje się coraz więcej sygnałów na temat skuteczności HIMARS-ów na Ukrainie. W udanym ataku na rosyjski sztab pod Chersoniem zginął dowódca 22 Korpusu Armijnego gen. mjr Nasbulin, dowódca 20 Dywizji Zmechanizowanej płk Andriej Gorobiec, jego zastępca, dowódca artylerii dywizyjnej, szef wydziału operacyjnego sztabu 20 dywizji oraz ponad 150 innych żołnierzy.

Na okupowanych terenach eksplodują kolejne składy amunicji i paliw, jeszcze bardziej zwiększając rosyjskie problemy z logistyką. Wyszło też na jaw, że rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej S-400, których bał się cały Zachód, zupełnie nie radzą sobie z ich zwalczaniem. Do jednego z ostatnich ataków doszło na słynne już lotnisko Czernobajewka pod Chersoniem.

Pociski z HIMARS-ów miały zniszczyć na nim punkt dowodzenia, a według niepotwierdzonych na razie informacji życie w tym ataku miało stracić 12 rosyjskich oficerów, w tym kolejny generał i pułkownik.


Wyrzutnie HIMARS sieją spustoszenie w rosyjskiej armii Anonymous 07/14/2022 (Thu) 07:53:00 [Preview] No.27100 del
(259.78 KB 1200x600 himars.jpg)
50 strzałów, 50 trafień - składy amunicji płoną. Wyrzutnie HIMARS sieją spustoszenie w rosyjskiej armii

Rosyjskie składy amunicji płoną jeden po drugim, wywołując panikę - powiedział w środę doradca prezydenta Ołeksij Arestowycz w programie telewizyjnym "Feygin Live". Efekt zapewnić miały wyrzutnie HIMARS, które Ukrainie dostarczyli "zachodni partnerzy". USA w piątek podpisało nowy pakiet dostaw broni.
Według Arestowycza, zapewnione przez sojuszników wyrzutnie HIMARS radykalnie zmieniły zasady gry na polu bitwy. W ciągu zaledwie jednego dnia Siły Zbrojne Ukrainy zaatakowały magazyny amunicji w tzw. „LNR” i „DNR”, bezpośrednio w Doniecku, a także w Nowej Kachowce, w obwodzie chersońskim i innych miejscach . Również naszym bohaterom udało się skutecznie trafić wroga w Ługańsku, gdzie ten postanowił umieścić swój personel w budynku naszej jednostki wojskowej.W sumie, w ciągu tygodnia Siły Zbrojne Ukrainy wykonały ponad 50 ataków i wszystkie były skuteczne, ani jednego chybienia. W rozmowach okupantów, które słyszymy ,według informacji wywiadu ich stan jest bliski paniki. Ogromne straty, a oni nie wiedzą, co z tym zrobić - powiedział Arestowycz.Dodał też, że straty Rosjan po atakach HIMARS wzrosły po prostu kolosalnie i niezwykle trudno jest im pozyskać nowe siły do wojny z Ukrainą.Jak przypomina Ukrinform, prezydent USA Joe Biden podpisał w piątek nowy pakiet pomocy obronnej dla Ukrainy o wartości około 400 mln USD, który obejmuje w szczególności nowe wyrzutnie HIMARS, a także amunicję do nich.


Armia Kremla: Chaos, błędy dowódców, niskie morale Anonymous 07/14/2022 (Thu) 15:35:36 [Preview] No.27101 del
(178.32 KB 1200x600 kacap-kaputt.jpg)
Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn podał, że Agencja Wywiadu przechwyciła kolejne rozmowy żołnierzy uczestniczących w napaści Rosji na Ukrainę. A w nich prawdziwy obraz rosyjskiej napaści, czyli chaos, błędy dowódców i niskie morale.

"Kolejne nagrania przechwycone przez polski wywiad pokazują, że wśród rosyjskich najeźdźców coraz powszechniejsza jest krytyka działań wojennych przeciwko Ukrainie"

- stwierdził Żaryn.

Niezaplanowane, chaotyczne działania, błędy dowódców i bardzo niskie morale - taki obraz napaści inny od propagandowych przekazów Kremla rysuje się z przechwyconych przez Agencję Wywiadu rozmów.

W nagraniu przechwyconej rozmowy żołnierz, który brał udział w agresji, krytycznie ocenia sytuację w armii, skarży się na prowizoryczne działania dowódców, co w jego opinii powoduje duże straty wśród żołnierzy - wskazał Żaryn.

Podkreślił, że mężczyzna wspomina, iż decyzja Kremla o rozpoczęciu wojny przeciwko Ukrainie kosztowała życie wielu Rosjan. Rosyjskie oddziały zostały rozbite przez obrońców Ukrainy. "Chłopaków, z którymi jeździłem, już nie ma", "z naszego plutonu zostały trzy osoby" - mówi do swojego rozmówcy.
Złe przygotowanie

Żaryn zwrócił uwagę, że zdaniem Rosjanina działania wojenne przeciwko Ukrainie były źle przygotowane, za co płacą żołnierze. "Ze wszystkimi, którzy jeździli nie jest dobrze - albo ranni, albo ciężko ranni" - przekazuje w przejętej przez AW rozmowie.

Mówi też o złych decyzjach dowódców i narzeka na ich morale i profesjonalizm, które mają być bardzo niskie - wspomina, że w jednym z jego oddziałów zastępca dowódcy "zgubił" żołnierza. "Trzeciego dnia znaleźli go czołgiści" - opisuje zdarzenia Rosjanin.

Rzecznik podkreślił, że żołnierz w rozmowie stwierdza, iż prawdziwy obraz wojny, jaką Kreml prowadzi przeciwko Ukrainie, jest daleki od propagandowych przekazów.

"Wprost zniechęca on wszystkich do zaciągania się do oddziałów walczących na froncie"

- zwrócił uwagę Żaryn.

Żołnierz mówi: "jeśli u ludzi obudził się heroizm - niech jeżdżą tam. Wtedy pogadamy".

Żaryn zaznaczył, że to kolejny materiał uzyskany przez Agencję Wywiadu, który pokazuje, że rosyjscy żołnierze są w coraz większym stopniu świadomi, że propagandowy przekaz o sukcesach rosyjskiej armii w wojnie przeciwko Ukrainie, jest kłamstwem.

"Rosjanie napotykają na skuteczny i profesjonalny opór ukraiński i ponoszą duże straty. Mimo tego dowództwo rosyjskie kontynuuje działania wojenne przeciwko Ukrainie. Nic nie wskazuje na to, by Rosja miała zamiar zakończyć inwazję w najbliższym czasie"

- ocenił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.
Nagranie można znaleźć na kanale Agencji Wywiadu w serwisie YouTube:

https://youtube.com/watch?v=ICU-Gg36Cw4 [Embed]


Żołnierze Putina omyłkowo zestrzelili... własny bombowiec Anonymous 07/18/2022 (Mon) 15:22:00 [Preview] No.27105 del
(42.07 KB 610x680 state.jpg)
Wojska rosyjskiej obrony przeciwlotniczej omyłkowo zestrzeliły własny bombowiec Su-34. Do incydentu doszło pod Ałczewskiem w samozwańczej Ługańskiej Republice Ludowej na wschodzie Ukrainy - poinformowała agencja UNIAN za władzami obwodu odeskiego i niezależnymi ukraińskimi dziennikarzami.

Doniesienia o tym zdarzeniu przekazał wcześniej na Telegramie rzecznik administracji obwodu odeskiego Serhij Bratczuk. O zestrzeleniu Su-34 przez siły agresora donosił również serwis InformNapalm - wywodząca się z Ukrainy międzynarodowa grupa niezależnych dziennikarzy, wolontariuszy i hakerów walczących z propagandą Kremla.

- Operator (kamery) mówi na początku nagrania, że (Rosjanie) zniszczyli ukraiński samolot, ale wyraźnie widać, że (na maszynie) znajduje się napis "Siły Powietrzno-Kosmiczne Rosji"

- powiadomiono w komunikacie InformNapalm. Przytoczono również zapis rozmowy na jednym z rosyjskich czatów na Telegramie. Z korespondencji wynika, że wojska najeźdźcy omyłkowo trafiły we własny bombowiec, w związku z czym nagranie "trzeba usunąć".
Doniesienia o podobnych incydentach, m.in. przypadkowym ostrzeliwaniu swoich pozycji przez rosyjskie wojska artyleryjskie, pojawiają się od 24 lutego, czyli początku inwazji Kremla na sąsiedni kraj. W poniedziałek w godzinach porannych ukraiński sztab generalny oznajmił, że siły wroga straciły dotychczas około 38 450 żołnierzy, a także m.in. 1687 czołgów, 220 samolotów i 188 śmigłowców.


Olbrzymie straty Rosjan. Ukraińcy zniszczyli okupantowi skład broni. Anonymous 07/19/2022 (Tue) 09:56:23 [Preview] No.27106 del
(159.19 KB 1200x600 ruskizlom.jpg)
Ukraińskie dowództwo operacyjne Południe, cytowane przez agencję Ukrinform podało, że minionej doby w walkach z siłami ukraińskimi zginęło na południu 65 rosyjskich żołnierzy, zniszczono też kolejne dwa składy amunicji i sprzętu wroga.

Rosjanie stracili na froncie południowym również mobilny system komunikacji Redut-2US oraz 11 pojazdów opancerzonych i innych

– napisano w komunikacie.

Siły zbrojne Ukrainy uderzyły w rosyjski skład broni i sprzętu oraz magazyn amunicji w okolicach Nowej Kachowki, a także w skład amunicji w pobliżu Berysława w obwodzie chersońskim. Cele zostały zniszczone, a dokładne straty zadane Rosjanom w tych atakach są obecnie określane – przekazał Ukrinform.


Ukraińcy metodycznie likwidują kolejnych oligarchów Kremla Anonymous 07/21/2022 (Thu) 14:10:38 [Preview] No.27108 del
(106.48 KB 1200x600 ammo.jpg)
W Moskwie znaleziono martwego 76-letniego emerytowanego generała Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Rosji Jewgienija Łobaczowa. Funkcjonariusz miał zastrzelić się z pistoletu w środę w godzinach wieczornych - przekazał niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit'.

Łobaczow popierał politykę Pedała Putina i już w 2014 roku opowiadał się za radykalnymi działaniami wojskowymi, prowadzonymi "na całym terytorium Ukrainy". Był też znanym działaczem prokremlowskich stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, w których współpracował m.in. z nacjonalistycznym ideologiem Aleksandrem Duginem i zastępcą mera Moskwy Aleksandrem Gorbienką. W ostatnich latach życia uskarżał się na problemy zdrowotne i finansowe - poinformowali niezależni dziennikarze.

Zgon generała to kolejny w minionych miesiącach podobny przypadek zagadkowej śmierci w środowisku wysoko postawionych rosyjskich funkcjonariuszy, urzędników lub przedsiębiorców związanych z branżą paliwową.

Na początku lipca na willowym osiedlu pod Petersburgiem znaleziono ciało Jurija Woronowa, założyciela i szefa firmy transportowo-logistycznej Astra–Shipping, specjalizującej się w zleceniach dla Gazpromu w Arktyce.

Z kolei w połowie czerwca poinformowano, że w swoim moskiewskim mieszkaniu zastrzelił się generał Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR) Lew Sockow.

Wcześniej, w kwietniu, hiszpańska policja odnalazła zwłoki Siergieja Protosieni, byłego zastępcy rady dyrektorów przedsiębiorstwa Nowatek (największego rosyjskiego prywatnego producenta gazu ziemnego i drugiego co do wielkości w ogólnej produkcji gazu po holdingu Gazprom - PAP), oraz jego żony i córki. Zginęli od ciosów zadanych nożem i siekierą.

18 kwietnia w Moskwie znaleziono ciała Władisława Awajewa, byłego wiceprezesa Gazprombanku, a także jego żony i córki. Wszyscy troje zostali zastrzeleni we własnym mieszkaniu.

25 lutego stwierdzono zgon Aleksandra Tuljakowa, zajmującego w Gazpromie wysokie stanowisko w strukturach finansowych. Tuljakow powiesił się w garażu swojej willi.

30 stycznia policja znalazła ciało Leonida Szulmana, szefa działu transportu firmy Gazprom Invest - spółki-córki Gazpromu. Mężczyzna zmarł od ciosu nożem w łazience własnego domu.


Ruscy zestrzelili swój śmigłowiec szturmowy BUHAHAHAHA 07/27/2022 (Wed) 06:01:04 [Preview] No.27113 del
(162.65 KB 1200x600 helikopter.jpg)
Rosjanie przez pomyłkę zaatakowali rosyjskie pozycje. W odwecie… zestrzelili swój śmigłowiec szturmowy

Rosjanie zestrzelili własny śmigłowiec szturmowy. Stało się tak po tym, jak sami zaatakowali. Rosyjskie pozycje w okupowanym obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. W efekcie stracili śmigłowiec szturmowy typu Ka-52 - podała agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

„W południe w okolicy wsi Ołhine trzy Ka-52, które zamierzały zaatakować nasze jednostki, wyrządziły szkody swoim własnym pozycjom. W rezultacie w drodze powrotnej zostały zaatakowane przez rosyjską obronę przeciwlotniczą”

– napisano w komunikacie dowództwa.

Повертаючись, вертольоти окупантів потрапили під "дружній" вогонь переляканих розрахунків протиповітряної оборони російських військ. Російська ППО ніколи не відрізнялась точністю, тому загарбники збили всього один свій ударний Ка-52 з трьох. А жаль...#stoprussia pic.twitter.com/wp9LceSkH3
— Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA) July 27, 2022

Jeden ze śmigłowców został strącony, co dowództwo Południe ironicznie określiło jako „kolejny gest dobrej woli” ze strony najeźdźców. To odniesienie do wcześniejszych twierdzeń Rosji, że wycofała swoje wojska ze strategicznie położonej Wyspy Węży na Morzu Czarnym w akcie „dobrej woli”.

W komunikacie dodano, że na południu Ukrainy Rosjanie dwukrotnie zaatakowali minionej doby pozycje ukraińskie śmigłowcami Ka-52, ale nikt w tych atakach nie ucierpiał. Wystrzelili również pociski rakietowe typu Ch-31 z samolotów Su-34, ale pociski te zostały strącone przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.


Dwóch czołowych rosyjskich pilotów zginęło na wschodzie Ukrainy HIMARS 07/27/2022 (Wed) 06:04:45 [Preview] No.27114 del
(181.81 KB 1200x600 himars2.jpg)
Dwóch czołowych rosyjskich pilotów zginęło w ataku z wyrzutni HIMARS

Dwóch czołowych rosyjskich pilotów zginęło na wschodzie Ukrainy - podaje brytyjski "Daily Mail". Według portalu strona ukraińska ostrzelała konwój wojskowy z amerykańskiego systemu artylerii rakietowej HIMARS.

41-letni podpułkownik Maksim Potiomin zginął w Doniecku na Ukrainie 8 lipca. W tym samym ataku najprawdopodobniej zginął również 54-letni pilot pułkownik Anatolij Stasiukiewicz.

Ojciec Potiomina twierdzi, że mężczyzna zginął w ostrzale z systemu HIMARS - napisał w poniedziałek "Daily Mail".

Wojskowi służyli w tej samej jednostce w Krymsku w Kraju Krasnodarskim na południu Rosji.

W poniedziałek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował, że ukraińskie wojska zniszczyły dotychczas 50 rosyjskich składów uzbrojenia za pomocą systemów artylerii rakietowej HIMARS.


"Waleczny" i "patriotyczny" naród rosyjski Anonymous 10/06/2022 (Thu) 05:40 [Preview] No.27142 del
(374.18 KB 680x450 aresztowany.png)
KACAPY SPIERDALAJĄ PRZED KREMLOWSKIM POBOREM NA MIĘSO ARMATNIE :)

Poznaliśmy dane dotyczące mobilizacji w Rosji. Dziś upłynęły dokładnie dwa tygodnie od wydania przez Putina dekretu w tej sprawie. Dowiedzieliśmy się, że kilkakrotnie więcej potencjalnych żołnierzy uciekło z Rosji niż zostało zmobilizowanych. Według danych Forbes:

"Od chwili ogłoszenia mobilizacji, czyli w ciągu niespełna dwóch tygodni, z Rosji wyjechało do 700 tysięcy osób. Poinformował o tym Forbes powołując się na źródła w administracji rosyjskiego przywódcy. Najwięcej - do 200 tysięcy Rosjan - wyjechało do Kazachstanu. Obywatele Federacji Rosyjskiej uciekają do państw, które nie zamknęły dotychczas granic dla Rosjan. Uciekają przede wszystkim mężczyźni w wieku poborowym. W tym czasie, czyli w ciągu minionych niespełna dwóch tygodni, do armii rosyjskiej udało się zmobilizować ponad 200 tysięcy osób.


Płoną magazyny z rosyjskim paliwem Anonymous 10/27/2022 (Thu) 16:21 [Preview] No.27148 del
(166.31 KB 1200x600 paliwo.jpg)
Jak informują ukraińskie media, w ciągu kilku godzin ukraińskie wojska, przy użyciu wyrzutni rakietowych HIMARS, zniszczyły dwa, strategicznie ważne magazyny z paliwem, które rosyjski agresor wykorzystywał do swoich czołgów. Udaną operację przeprowadzono w miejscowości Szachtarsk w obwodzie donieckim.

Ukraińska armia dwukrotnie uderzyła w magazyny z paliwem wroga, znajdujące się w tym samym mieście.

ak wynika z dostępnych informacji, co najmniej trzy rakiety, wystrzelone z wyrzutni HIMARS, spadły na rosyjskie składy i tamtejszą stację kolejową, wykorzystywaną przez najeźdźców.


Średnia długość życia poborowych Putina to… kilkanaście dni Anonymous 10/28/2022 (Fri) 11:33 [Preview] No.27150 del
Na front „mobik” trafia w ciągu siedmiu dni. Umiera po dwunastu. Na froncie spędza zaledwie około czterech dni. „Mobik” – to żołnierz wcielony do armii Putina w związku z ogłoszoną w Rosji mobilizacją. Dane na temat śmiertelności tej grupy ujawnił ukraiński projekt InformNapalm.

Analizie poddano dostępne częściowo dane na temat śmierci na froncie Rosjan zmobilizowanych po 21 września w ramach tzw. częściowej mobilizacji. Statystyki dają sporo do myślenia…

„Wszyscy zabici byli powołani jeszcze w pierwszym tygodniu mobilizacji we wrześniu, a pierwsze informacje o zabitych pojawiły się 4 października. Średnio „mobik” (zmobilizowany) trafia na Ukrainę w ciągu siedmiu dni. Zdarzały się i przypadki ekspresowe, gdy mobik trafiał na Ukrainę na trzeci dzień po mobilizacji. Po 12 dniach od mobilizacji mobik ginie w Ukrainie. Na froncie spędzą ok. czterech dni”.

- pisze InfromNapalm.

Ukraiński projekt przeanalizował 29 potwierdzonych przypadków śmierci zmobilizowanych w ciągu miesiąca od powołania do wojska. Przypomina przy tym, że rosyjskie władze, ogłaszając 21 września mobilizację, zapewniały, że wszyscy poborowi przejdą odpowiednie przeszkolenie. Takie – jak zaznaczają eksperci - powinno trwać przynajmniej dwa miesiące.

Rosyjski portal Mediazona ustalił dane o 41 osobach, które zginęły (na froncie, ale także przed dotarciem do niego, np. na poligonach) w ciągu pierwszego miesiąca „częściowej mobilizacji”.

Niezależny portal Meduza 14 października podawał przykładowe informacje o zabitych wojskowych z wrześniowej mobilizacji.

28-letni Aleksiej Martynow z Moskwy – powołany 23 września, zginął – 10 października.
Nikita i Mikołaj spod Moskwy – zmobilizowani 23 września. Pierwszy zginął 7 października, drugi został ranny i 10 października trafił do szpitala wojskowego w obwodzie ługańskim. Według relacji ocalałego przeszkolenia przed wysłaniem na front nie odbyli.
Andriej Nikiforow, adwokat z Petersburga, zginął na froncie pod Lisiczańskiem 7 października. Został zmobilizowany 25 września.
Pięciu mieszkańców obwodu czelabińskiego zginęło na froncie do 13 października (wtedy poinformowano o ich śmierci). Zmobilizowani pod koniec września. Przeszkolenia nie odbyli.
Jewgienij Bizajew z Krasnoturjinska w obwodzie swierdłowskim zginął 10 października. Zmobilizowany – 28 września.

Analitycy rosyjskiego niezależnego projektu śledczego Conflict Intelligence Team, również oceniają „średnią długość życia” zmobilizowanego na ok. dwa tygodnie. Zaznaczają przy tym, że w ostatnich dniach w mediach społecznościowych pojawiła się duża ilość nagrań z „mobikami”, którzy trafili do niewoli.

A skoro jest dużo jeńców, to znaczy, że duża jest także liczba zabitych. Ilu ich jest dokładnie, nie wiadomo.

- zauważył Rusłan Lewijew z CIT.
Przyspieszona droga na front

Pełnych danych na temat strat wśród mobilizowanych Rosjanie nie publikują, podobnie jak wcześniej nie informowali o zabitych w regularnej armii. Informacje w mediach niezależnych to cząstkowe dane, które są ustalane np. na podstawie informacji z frontu lub publikacji o pogrzebach. Niektóre śmierci potwierdziły wojskowe komendy uzupełnień, inne – krewni zabitych.

Przed wysłaniem na front (zarówno do obwodu chersońskiego, jak i ługańskiego) jak wynika z ustaleń dziennikarzy, zmobilizowani trafiają do obozu szkoleniowego w Dżankoju na okupowanym Krymie, skąd są wysyłani na front południowy, albo do obwodów biełgorodzkiego lub rostowskiego, skąd trafiają na wschód Ukrainy. Niektórzy są z obwodu ługańskiego przerzucani pod Chersoń.

Z relacji, do których docierają media niezależne, wynika, że zmobilizowani są nieprzygotowani do walki na froncie i często nie wiedzą, co mają robić, jak walczyć.


Wagnerowcy w totalnej rozsypce, muszą porywać Murzynów Anonymous 11/30/2022 (Wed) 18:37 [Preview] No.27158 del
(142.67 KB 1200x600 buhaha.jpg)
W lutym, gdy Rosja dokonała inwazji na Ukrainę, około 200 rebeliantów ze środkowoafrykańskiego ugrupowania Unia dla Pokoju (UPC) udało się na szkolenie wojskowe do Moskwy. Następnie połowa z nich wróciła do swojego kraju, natomiast pozostałych wysłano w marcu na front. Żołnierze z Afryki, którzy przeżyli lub nie zostali uznani za zaginionych, od miesięcy nie otrzymują wynagrodzenia ani nie są w stanie się wyżywić - poinformował amerykański portal Daily Beast za anonimowymi źródłami w antyrządowych środkowoafrykańskich bojówkach.

- Sytuacja na Ukrainie jest straszna dla naszych żołnierzy. (...) Oni mówią, że zostali porzuceni przez (rosyjskich) dowódców i nikt się nimi nie zajmuje. (...) Wszyscy obawiają się o swoje życie. Powiedzieli nam, że nie mają nawet amunicji do dalszej walki. Niektórzy z nich nie byli widziani przez swoich kolegów od miesięcy. (...) Muszą okradać cywilów, żeby przetrwać na wojnie

- relacjonowali rozmówcy Daily Beast, którzy kontaktowali się wcześniej ze swoimi towarzyszami broni, wciąż przebywającymi na Ukrainie.

- Praca z Rosjanami jest bardzo trudna, ponieważ nie ufają żadnemu z nas. Często wożą nas ze sobą po kraju, nawet nie wyjaśniając, dokąd jedziemy. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy w tajemniczy sposób zniknęło około 50 naszych kolegów. Nikt nie wie, gdzie się znajdują, a Rosjanie nie odpowiadają na pytania dotyczące miejsca ich pobytu. (...) Być może nikt nigdy nie pozna prawdy, bo (rosyjskie dowództwo) wszystko robi po kryjomu - dodało źródło Daily Beast.

W obawie przed podzieleniem losu zaginionych żołnierzy, grupę Wagnera opuściło dotychczas około 40 rebeliantów.

- Gdybyśmy nie odeszli, to pewnego dnia ktoś znowu mógłby powiedzieć, że (po prostu) zaginęliśmy. Z Rosjanami wszystko jest możliwe - dodał jeden z bojowników.Top | Return | Magrathea | Catalog | Post a reply